GIF : North Carolina State University

Ο νευρωνικός έλεγχος ίσως μία μέρα βοηθήσει ασθενείς να ελέγχουν τα προσθετικά τους μέλη απλά με τη σκέψη. Πλέον οι επιστήμονες παρατηρούν ότι με τη βοήθεια της φυσικοθεραπείας, οι ασθενείς μπορούν να επιτύχουν περισσότερα με το νευρωνικό έλεγχο από ό,τι πίστευαν οι επιστήμονες προηγουμένως.

Μία νέα έρευνα που πραγματοποιήθηκε στο North Carolina State University, ήρθε να επιβεβαιώσει τα παραπάνω. Στην έρευνα αυτή συμμετείχε ένας 57χρονος εθελοντής που έχασε το πόδι του στο σημείο μεταξύ του γονάτου και του αστραγάλου. Αρχικά του τοποθετήθηκε ένα νευρωνικά ελεγχόμενο προσθετικό μέλος και με τη βοήθεια ενός φυσικοθεραπευτή εκπαιδεύτηκε σε κινήσεις αρκετά απαιτητικές για τα συμβατικά προσθετικά μέλη. Το ρομποτικό μέλος δεχόταν σήματα από 2 εναπομείναντες μύες που βρίσκονται στην κνήμη και είναι υπεύθυνοι για την κίνηση του αστραγάλου. Έκανε 5 συνεδρίες με το φυσικοθεραπευτή, περίπου 2 ώρες η κάθε μία, σε διάρκεια δυόμιση εβδομάδων. Ο φυσικοθεραπευτής βοήθησε στο να παρέχει ανάδραση για τη λειτουργία του μέλους και τον εκπαίδευσε αρχικά σε κινήσεις που αφορούσαν μόνο το μέλος και στη συνέχεια στην κίνηση και το συγχρονισμό για κινήσεις που αφορούν ολόκληρο το σώμα.

Μετά το πέρας των συνεδριών, ο εθελοντής μπορούσε να ολοκληρώσει επιτυχώς ότι του είχε ανατεθεί ενώ προηγουμένως που δυσκολευόταν. Αυτή η διαδικασία περιείχε, τον ασθενή να σηκώνεται από την καρέκλα χωρίς καμία βοήθεια ή βαθύ κάθισμα για να πιάσει κάτι από το έδαφος χωρίς να χρησιμοποιεί άλλα μέλη του σώματός του.

Αυτό που εξέπληξε τους ερευνητές ήταν η σταθερότητα που είχε επιτευχθεί μέσω της εκπαίδευσης του εθελοντή, “ανοίγοντας’’ έτσι το δρόμο σε πολλούς ανθρώπους που έχουν χάσει τα κάτω άκρα τους να κάνουν και πιο απαιτητικές δραστηριότητες φέρνοντάς τους ένα βήμα πιο κοντά στην “αρτιμελή” ζωή τους.